Sok terméken olvashatjuk a címkét, hogy biológiailag lebomló. De ez mit is jelent valójában?
Maga a biológiailag lebomló nem szabályozott kifejezés, ezért sok esetben félrevezethető lehet. Jelentheti azt, hogy környezetbarát, de azt is, hogy csak „greenwashing”.
A greenwashing kifejezés magyarra fordítva annyit tesz „zöldre mosás”. Ez már sokat sejtet… Sok gyártó „biológiailag lebonthatónak” minősíti termékeit, mert így kikerülheti a tanúsítványok beszerzését. Így abban az esetben is használhatják ezt a kifejezést, ha több száz évbe telik a termék teljes lebomlása. A fogyasztó számára ez azonban abszolút megtévesztő lehet. Mert, ha jobban belegondolunk minden termék lebomló, csak nem mindegy, hogy mennyi idő alatt és milyen hatással van a környezetre. Azaz a bomlási folyamat alatt keletkeznek e olyan kémiai vegyületek, melyek a környezetre romboló hatással vannak.
Leszögezhetjük tehát, hogy a lebontható kifejezés félreérthető és nem egyezik meg a környezetbarát bomlási folyamattal. Akár több száz évig is tarthat mondjuk egy műanyag zacskó esetében.
A biológiailag lebomló termékek esetében a bomlás olyan mikroorganizmusok, mint például a baktériumok és gombák segítségével megy végbe. A folyamat pedig addig tart, vízre és széndioxidra bomlanak. Ezek a termékek, pedig viszonylag gyorsan bomlanak le, előállításuk során kevesebb erőforrásra van szükség, ezért az ökológiai lábnyom csökkentéséhez is hozzájárulnak.