Az ökológiai lábnyom kifejezés két kanadai ökológustól, William Rees és Mathis Wackernagel-től származik. Lényegében egy mutatószám, mely azt mutatja meg, hogy egy egyénnek, családnak, országnak vagy akár egy vállalatnak mennyi földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és az általuk termelt hulladék feldolgozásához. Mérésére a hektár/fő (ha/fő) mértékegység vált elfogadottá.
Az ökológiai lábnyom tehát az a terület, ami károsodás nélkül meg tudja termelni ami az aktuális életvitelünkhöz szükséges. Vagyis átlagosan mekkora terület tud eltartani egy embert azon a szinten, ahogy az adott környezetben az emberek élnek.
Neten többféle kalkulátort is találunk, mellyel könnyedén kiszámíthatjuk ökolábnyomunkat
De miért fontos ezzel foglalkozunk?
A fentiek alapján nyilvánvaló, hogy gazdagabb országokban elő emberek, csoportok ökolábnyoma magasabb, mint a szegényebb, fejletlenebb területeken élőké. A bolygó aktív föld és tengerfelülete pedig véges. Ha növelni kell a termőföldek mértékét, az erdő pusztítással jár, ami szintén visszahat az ökológiai körforgásra és hosszú távon beláthatatlan következménnyel jár.
A Föld népessége folyamatosan növekszik. Jelenleg a bolygó lakosságára vetített érték egy emberre jutó 1,8 ha/fő, ami a népesség szaporulat miatt csökkeni fog.
Nincs másik bolygónk, amire át tudnánk költözni; a földi javak pazarlása pedig lassan eléri azt a pontot, hogy fenntarthatatlanná válik a rendszer. Ma már sajnos folyamatosan pusztítjuk a Földet, így a következő generációk számára lassan élhetetlenné válik a bolygónk.
Ha környezettudatosan élünk, ökológiai lábnyomunk kisebb lesz.
De mit tudunk tenni?
Íme pár tipp:
- minél kevesebb műanyagba csomagolt élelmiszert vásároljunk
- ha már feltöltődött a készülék, húzzuk ki töltőkábelt
- használjunk minél kevesebb eldobható terméket (pl. papírpohár)
- fogyasszunk kevesebb húst
- helyi zöldség- és gyümölcs termelőket részesítsük előnyben
- égetés helyett komposztáljunk
- gyűjtsük szeletíven a szemetet
- takarékoskodjunk a vízzel,fűtéssel és árammal
- amikor csak lehetséges használjunk kerékpárt vagy tömegközlekedést
- gyűjtsük szelektívan a szemetet
- ahol csak lehetséges lebomló anyagokat válasszunk
Ahogy látszik is a felsorolásból igazából nagyon sok apró dolog van amire ha nagyobb figyelmet fordítunk jelentős javulást érhetünk el. Itt azonban ki kell emelnem az egyéni felelősségvállalás fontosságát. Vagyis minden döntés számít! Legyünk környezettudatosabbak, nézzük át szokásainkat és ha változtassunk rajta. Néha csak megszokásból vásárólunk, azonban ha ezt tudatosan tesszük máris sokat tettünk egy élhetőbb jövőért!